login hasło

   FAQ

Kogo przyjmujemy do szkoły?

- Każdą osobę pełnoletnią posiadającą wykształcenie średnie. Prowadzimy politykę otwartych drzwi - nie prowadzimy fikcyjnych rozmów rekrutacyjnych. Przyjmujemy więc również osoby nie posiadające doświadczenia fotograficznego. Najważniejsza jest chęć pracy i motywacja.

Czy wystawiamy świadectwa?

- Osoby, które zgodnie z regulaminem ukończą szkołę i obronią pracę dyplomową otrzymują świadectwo ukończenia niepublicznej policealnej szkoły artystycznej .Niepubliczna Policealna Sopocka Szkoła Fotografii kształci w zawodzie plastyk – specjalność: fotografia i film – specjalizacja: fotografia artystyczna ( wpis do ewidencji MKiDN nr 385/39/2004).

Czy mogę przerwać naukę?

- Przerwanie nauki na okres do dwóch lat nie stanowi problemu. Można wrócić do szkoły i kontynuować naukę z uwzględnieniem zaliczonych semestrów.

Kim są nasi uczniowie?

- Wśród uczniów spotkasz osoby w różnym wieku – od młodzieży tuż po liceum do ludzi dojrzałych po pięćdziesiątce. Są z nami to studenci innych uczelni, osoby pracujące zawodowo, prowadzące swoje firmy. Łączy nas wspólna pasja.

Czy szkoła gwarantuje pracę w zawodzie?

- Szkoła daje wiedzę niezbędną w komercyjnej pracy fotografa i rozwoju artystycznym. Jednak fotografia to bardzo specyficzny zawód, w którym o sukcesie decyduje wiele czynników. Liczba osób pragnących sprzedać fotografie zawsze była wyższa liczby osób pragnących je nabyć...

Ile czasu należy poświęcić na zajęcia w szkole?

- Podstawowe zajęcia obowiązkowe to wykłady, seminaria i workshopy. 4-6 godzin tygodniowo to minimum. Szkoła stwarza równocześnie warunki do dodatkowego indywidualnego ( pod kierunkiem asystenta) bezpłatnego korzystania ze studia, ciemni, pracowni komputerowej i konsultacji.

Czy potrzebny jest własny sprzęt. Jeżeli tak to jaki?

- Własny sprzęt jest niezbędny do fotografowanie poza zajęciami w szkole. Na zajęciach w studio można korzystać ze sprzętu szkolnego. Do dyspozycji są aparaty i optyka zarówno Canona jak i Nikona oraz cały osprzęt studyjny – lampy, światłomierze, nasadki itp. Najlepiej jest używać własnego aparatu, który dobrze się zna i sprawnie nim operuje. To pozwala skupić się na fotografowaniu, a nie obsłudze sprzętu.

Jeżeli idzie o zakup sprzętu przed rozpoczęciem szkoły to zalecamy powstrzymanie się z decyzją. Po mniej więcej dwóch miesiącach nauki będziecie Państwo mieli wiedzę, aby świadomie wybrać sprzęt. Aparaty i obiektywy kupować powinno się pod własne specyficzne potrzeby. I nie jest konieczne wydanie fortuny aby tworzyć dobrą fotografię. To człowiek, jego wiedza i kreatywność jest ciągle najważniejszy.

Czy szkoła współpracuje z innymi placówkami edukacyjnymi?

- Od ponad 13 lat współpracujemy z norweską Lofoten Folkehoegskole. Efektem tej współpracy są wspólne zajęcia wykładowe, plenery oraz stypendia zagraniczne dla uczniów.

Kim są nauczyciele SSF-WFH ?

- W szkole uczą czynni zawodowo profesjonaliści, dzieląc się swoją praktyczną wiedzą. Oprócz stałej kadry, której jednym z głównych zadań jest poznanie możliwości uczniów i motywacja do pracy twórczej, w szkole występują także wykładowcy gościnni.

Czy mogę odwiedzić szkołę zanim podejmę decyzję o podjęciu nauki?

ABSOLUTNIE TAK. Każdej osobie zainteresowanej szkołą proponujemy indywidualne spotkanie w dogodnym dla niej terminie. Wystarczy zadzwonić pod nr tel.: 58 551 13 07 i ustalić termin. Na spotkaniu dokładnie omawiamy możliwości jakie daje szkoła oraz organizację zajęć.

Osoby już zdecydowane mogą dokonać rejestracji bezpośrednio na stronie internetowej szkoły pod: http://panel.szkolafotografii.pl/zapisy/index.html

 

"Sukces w fotografii, tak jak w każdej dziedzinie artystycznej jest możliwy jako realizacja pasji. Patrząc na sprawę szerzej, dobra szkoła powinna pełnić kilka funkcji. To nie tylko wiedza. Sopocka Szkoła Fotografii WFH jest szkołą autorską. Jej istnienie zaczęło się od pewnej idei. Była nią chęć podzielenia się doświadczeniami i zaszczepienia sposobu myślenia o fotografii jako unikalnej fuzji rzemiosła, sztuki i sposobu życia. Wierzę, że nasi absolwenci wynoszą ze szkoły nie tylko wiedzę ale przede wszystkim unikalny sposób myślenia. Bardzo ważna jest równowaga technologii i wrażliwości. Szkoły zbudowane wyłącznie na komercyjnym traktowaniu wiedzy nie mają racji bytu w XXI wieku. Dostępność sprzętu przestała być barierą. Wiedza jest dostępna w internecie.

Dobra szkoła fotografii to nie handel wiedzą. Budowa szkoły autorskiej polega na czymś zupełnie innym. Na możliwości wymiany myśli i doświadczeń. Nie można nauczyć się fotograficznego myślenia przez internet. Można posiąść wiedzę, inspirować się,  ale prawdziwa dyskusja, kształtowanie postaw i wymiana doświadczeń musi odbywać się na żywo miedzy ludźmi. Dobra szkoła fotografii stanowi społeczność uczniów i nauczycieli. Społeczność to dużo więcej niż portal społecznościowy. 

Istnieje potrzeba tworzenia środowiska fotograficznego i kształtowania świadomości fotograficznej. Istnienie dobrej szkoły fotografii powiększa grono ludzi ceniących fotografię, czyni ich bardziej wrażliwymi wizualnie. Nie wszyscy nasi uczniowie chcą komercyjnie zajmować się fotografią. Wielu po prostu chce ją robić lepiej, bardziej świadomie. Są tacy, którzy osiągnęli sukces zawodowy w innych dziedzinach i przychodzą do nas, żeby zgłębić temat, który zawsze ich fascynował. Nazwijmy to spełnianiem fotograficznego marzenia".

                                                Jerzy Hejber - dyrektor Sopockiej Szkoły Fotografii WFH